Shri Pradeep Kumar Dubey

Principal Secretary of Legislative Assembly


Born 15th April 1957, Distt.- Etawah, Uttar Pradesh, India
Academic Qualification M.A., LL.B.
Profession Government Services
Permanent Address 65, New Colony, Etawah, Uttar Pradesh, India
Official Address House No- 7, Type-6, Dalibagh Colony, Lucknow, Uttar Pradesh, India
 

Positions held by Shri Pradeep Kumar Dubey

Joined U.P. Judicial Service in August 1987.

Worked as Judicial Magistrate and Munsif Magistrate/Civil Judge from 1987 to 1991 at Lucknow, Civil Courts.

Posted as Judicial Magistrate from 1991 to 1994 at Allahabad.

Legal Advisor/ Additional Legal Advisor to His Excellency the Governor of Uttar Pradesh from September, 1994 to November 2006.

Additional District Judge at Basti and Barabanki from Feb. 2007 to July, 2007 in the Cadre of Higher Judicial Service.

Posted as Secretary, Parliamentary Affairs in the Govt. of U.P. in July 2007 on deputation.

Additional charge of Legal Advisor to the Governor along with Secretary, Parliamentary Affairs since July, 2007 to 12th January, 2009.

Appointed as Principal Secretary, Parliamentary Affairs in the Govt. of U.P. in January 2009.

Foreign Visits : United Kingdom, Paris, Rome,Hong Kong, Singapore, Kuala Lumpur, Sri Lanka and Mauritius.